вторник, 22 септември 2015 г.

Да си отгледаме мравки - част I

През последните години все по-популярно хоби става гледането на мравки в домашни мравеферми. В други страни цели комплекти с живи мравки се продават по магазините, в България обаче поне засега всичко трябва да си направим сами.

С няколко от редовните читатели на "Мистерика" мислим другата година да се заемем с това начинание. Не пречи обаче още от сега да почна да публикувам статии по темата.

За една успешна колония в мравеферма е необходимо да се улови царица. Първо трябва да сме си подготвили къде да я приберем след като я намерим. Най-лесния вариант е да си носите малко бурканче като показаното на снимките. Важно - пробийте малка дупка в капака, за да не се задуши царицата. Отворът обаче не трябва да е твърде голям, за да не излезе царицата от буркана. Бурканът ще ни служи само колкото да пренесем мравката до постоянното и жилище.

Ако царицата трябва да остане по-дълго в бурканчето, примерно докато нагласявате мравефермата, не го оставяйте на слънце! Също така от лични опити съм се убедил, че най-добрия начин за хващане на мравка е с ръце. Не се страхувайте, дори и леко да хапе, в България няма опасни мравки (освен ако не сте податлив на алергични реакции). Човешките пръсти са достатъчно меки, за да задържат една мравка без да я смачкат (не я стискайте твърде силно). С пинсети бихте я наранили твърде сериозно.



Допълнение:

Един читател ползва следната кутийка от бонбони тик-так. Памукът е напоен леко с вода, за да има какво да пие мравката, ако трябва по-дълго да стои в това временно жилище.


Следваща част:

Да си отгледаме мравки - част II

неделя, 20 септември 2015 г.

На палатки през зимата

И така, по някаква причина посред зима ви се налага да лагерувате в природата. Ако имате палатка, не е достатъчно просто да я разпънете, осигурете и заслон дори и да е само с купчина сняг. Ако пък снегът е по-дебел, можете направо да изкопаете заслон в него:



Дори и да нямате палатка, един такъв снежен заслон пак ще ви свърши някаква работа да ви защити от ледените ветрове.




Източник

петък, 11 септември 2015 г.

Въже от трева

Това видео демонстрира как може да се направи въже от дълга трева. Изглежда лесно, но мисля, че всъщност не е толкова елементарно.

сряда, 2 септември 2015 г.

Защо четенето е полезно?

Припомням тази статия излязла преди две години в Economy.bg, защото я смятам за изключително важна.

Знанията не са единственото нещо, което могат да ни дадат книгите. Различни изследвания извеждат още редица ползи от редовното четене:

1. Хората, които четат са по-активни във всяка сфера на живота. Те имат изявена гражданска позиция, по-вероятно е да гласуват, както и да спортуват редовно, според проучване на National Endowment for the Arts.

2. Намалява стреса и подвига настроението. Книгата ни помага да се откъснем от ежедневието и да забравим за налегналите ни трудности и притеснения. Проучванията сочат, че само 6 минути четене може да намали нивата на стрес с 68%. Анкета в Англия пък установява, че четенето на любимата книга или списание действа успокоително на 63% от запитаните.

3. Действа вдъхновяващо. Проучване на Dartmouth College и Ohio State University установява, че вдъхновението от литературни герои може да промени ежедневното поведение на читателя или да го мотивира към нови подвизи. Съпреживяването в книгата е много по-силно, тъй като читателят се поставя на мястото на героя, докато при филмите той е просто в ролята на зрител, посочват учените.

4. Подобрява паметта и концентрацията. Четенето е своеобразна гимнастика за ума. Всеки път, когато четем, стремейки се да запомним фактите, за да следим историята, ние тренираме „мускулите на паметта“. А за да направим това, трябва да се концентрираме. Освен това, когато четем имаме възможност да направим пауза, да се замислим, да достигнем до прозрение... Това е по-трудно, когато гледаме или слушаме нещо, обясняват учени от Tufts University.

5. Развива аналитичното и критично мислене. Четенето ни помага да мислим по-аналитично, категорични са Ан Кънингам и Кейт Станович в статията „What Reading Does For The Mind“.

6. Обогатява речника. Колкото повече книги четем, толкова повече нови думи откриваме. И много от тях стават част от нашия речник.

7. Подобрява уменията за писане. Четейки, ние подсъзнателно овладяваме умения за изразяване на автора. Освен това, обогатявайки речника си, мисълта ни тече много по-леко и много по-лесно изразяваме мислите си писмено.

8. Помага да разбираме хората. Запознавайки се с различни персонажи, ситуации и гледни точки, ние добиваме „опит“, който ни помага да разбираме по-лесно хората, тяхното поведение и да погледнем от друг ъгъл на нещата.

9. Хората, които редовно четат, имат по-голям шанс да напреднат в живота и кариерата. „Четенето отваря врати и прави живота по-лесен, независимо какво четете. Нещо повече – четеното наистина е в състояние да ви накара да се почувствате по-добре“, казва Хонър Уилсън-Флетчър, директор на National Year of Reading.