четвъртък, 28 юли 2016 г.

FotoForensics - сайт в помощ на изследователите на снимки

Толкова много снимки има в Интернет, които твърдят, че показват какво ли не. Кои са истински, кои са фалшиви? Често пъти това е трудно да се каже. Този сайт обаче може да помогне поне до известна степен:


Има опции като черно-бял филтър, завъртане на изображението, показване на така наречената метадата и др.

събота, 23 юли 2016 г.

Трикове за Покемон Го

В популярната напоследък игра "Покемон Го", освен че трябва да хващате покемони, трябва и да ходите нагоре-надолу с телефона си, за да се излюпят яйцата, които намирате. Това не е лошо - малко физическа активност винаги е добре дошла. Ако все пак ви мързи да ходите можете да приложите някои трикове - като това да вържете телефона си на кучето или да го сложите на въртяща се маса.

Източник



петък, 15 юли 2016 г.

Да занесем на поправка или да купим нов?

Всички ние имаме у дома си разнородна техника - телевизори, хладилници, перални и т.н. Техниката рано или късно се чупи. Имаме два варианта - да я занесем на ремонт или да си купим нов хладилник, пералня и т.н. Долният алгоритъм ще ни помогне да решим кое от двете да изберем.

1. Техниката в гаранция ли е?

Ако "да", то не се чудете - занесете я на ремонт. Ако "не", преминете на въпрос 2.

2. Техниката по-стара ли е от 8 години?

Ако "да", купете си нова, а старата изхвърлете / продайте / предайте на вторични суровини. Ако "не", преминете на въпрос 3.

3. Ако ремонтът струва наполовина или по-малко от цената на нова техника, тогава я занесете на поправка, ако не - купете си направо нещо ново.

(Източник)


понеделник, 11 юли 2016 г.

Климатик от пластмасови бутилки

Единственото нещо, от което се нуждаете, са най-обикновени пластмасови бутилки и картон.

Първо, пробийте дупки в един голям и дебел картон. Те трябва да са толкова големи, че да можете да прокарате през тях гърлото на обикновена пластмасова бутилка.

След това разрежете бутилката наполовина и изрежете горната част на капачката. Поставете ги в картона, а самият картон позиционирайте на прозореца. Гърлото на бутилката трябва да гледа към вашия дом.

Колкото по-голяма е разликата между диаметъра на бутилката спрямо този на гърлото й, толкова по-добре.

Как работи? Забелязали ли сте, че ако дишате през сламка, въздухът, който поемате, е студен? Същият принцип действа и тук. Горещият въздух преминава през бутилката. Тъй като проходът при гърлото се стеснява, той излиза от другия край малко по-хладен. В дома въздухът също се охлажда. Промяната в температурата е само с около 5 градуса, в някои държави и те могат да са от ключово значение.

Източник

вторник, 5 юли 2016 г.

Ще бъдете ли залети при вдигане на морското ниво

На този адрес може да бъде намерена една интересна интерактивна карта:

Flood Map

На нея може да зададете определено вдигане на морското ниво - примерно 10, 50, 100 метра, и да видите кои области от сушата ще бъдат залети.

Зададох 50 метра покачване и се получи ето това:


Тоест България почти няма да бъде засегната. Не така обаче стоят нещата с Румъния, Украйна, Русия.

събота, 2 юли 2016 г.

Охлаждане на лаптоп чрез монети?

В Интернет се появи интересно твърдение - че е възможно да се намали опасността от прегряване на един лаптоп като се наредят по него монети съдържащи мед. Медта е по-добър термопроводник от алуминия (а може би и от пластмасата). Би трябвало монетите да поемат топлината от корпуса на лаптопа.

Източник

Проверих в Уикипедия кои български монети съдържат мед:

Монетите на новите стотинки от първата им емисия (1999) с номинал 1, 2 и 5 стотинки са изсечени от Cu-Al-Ni-сплав (мед, алуминий и никел) и имат тегло съответно 1,8 г, 2,5 г и 3,5 грама. Монетите с номинал 1, 2 и 5 стотинки от по-късните емисии са изсечени от стоманена сърцевина с електролитно покритие. Те са с гладък гурт (кант).

Монетите с номинал 10, 20 и 50 стотинки също се различават по състав. Тези от първата емисия (1999) са изсечени от Ag-Ni-сплав (Ново сребро /нойзилбер/). То е сплав от мед/65%/, цинк/20%/ и никел /15%/.По външен вид наподобява сребро, но не съдържа такова, докато от по-късните емисии са от Cu-Zn-Ni-сплав (мед, цинк и никел) и имат тегло съответно 3 г, 4 г и 5 грама. Всичките са с назъбен гурт (кант).

Източник