вторник, 17 февруари 2015 г.

От колко часа сън се нуждаем?

Наскоро фондацията "National Sleep Foundation" е събрала 18 водещи експерти, които са разгледали над 300 изследвания посветени на съня, в опит да отговорят на въпроса от колко сън се нуждаят различни възрастови групи. Краткият отговор е разбира се "зависи". Има много фактори - каква дейност извършва всеки отделен човек, какъв по принцип му е тонуса и т.н. И все пак, ако трябва да се направят някакви генерални изводи, те биха изглеждали така:

Бебета под 3 месеца - 14-17 часа сън на ден

От 4 до 11 месеца - 12-15 часа

1-2 годишни - 11-14 часа

3-5 годишни - 10-13 часа

6-13 годишни - 9-11 часа

14-17 годишни - 8-10 часа

18-25 годишни - 7-9 часа

26-64 годишни - 7-9 часа

Над 65 години - 7-8 часа

Източник

неделя, 15 февруари 2015 г.

Сайтове за допълнителни приходи - част 1

Важно! Прочете втората част ТУК.

В пространството се разнасят много митове за така наречената работа в интернет. Реални възможности действително има, казвам го от личен опит, но трябва да сте наясно с няколко неща. Първо, има много измамници, с които при най-добрия случай ще прахосате времето си, а може дори да загубите, ако ви подлъжат да платите разни такси, премиум членства и т.н.

Освен това обикновено за правенето на наистина добри пари чрез интернет, са необходими редица способности и знания - при тези случаи по-скоро се отива към категорията на хората работещи на свободна практика (фрилансери) - автори, редактори, програмисти и т.н. За масовия интернет потребител възможностите са по-ограничени и все пак може да се заработи някаква сума.

Дадените примери са взети от западен сайт, премахнал съм тези, които не мисля, че са приложими за българските условия. Вероятно има и други сайтове, които са по-подходящи. Освен това някои имат български еквиваленти. Все пак в настоящата статия ще дам само сайтове от оригиналния източник. Всичко останало ще е в следващи статии, защото планирам това да е цяла поредица.


Сайтове за микро-задачи


Това е проект на компанията Amazon и в него трябва да изпълнявате редица дребни задачи - примерно да категоризирате продукти, да откривате адреси и т.н. Задачите като цяло са лесни, но се изкарват центове от тях. Преди години ползвах сайта и мога да кажа, че бях доволен от резултатите. По онова време (а може би и сега), българите не можеха да теглят заработените пари. Вместо това можеха да ги ползват за да си купуват продукти от магазина на Amazon, което също ме устройваше.


ClickChores

Друг сайт със задачи, но по-скоро насочен към социалните медии. Задачите са от рода - "харесай ме във Фейсбук", "посети страницата ми" и т.н. Плащат в PayPal, метод популярен сред българите. До сега не бях чувал за този сайт, но мисля да го пробвам, изглежда многообещаващ.


Сайтове за анкети

В интернет има сайтове където участвате в проучвания и ви плащат за това.

iPoll

MySurvey

Преди време пробвах един такъв сайт. Основният проблем е, че почти няма анкети за българи. Никой не се интересува от нашето мнение, твърде малки сме. Но пък с времето нещата може да са се подобрили, а и щом дават точно тези два сайта, то те трябва да са най-добрите. Пробвайте ги, ако имате време. Пък ако има ползва от тях, пишете.

Сайтове за фрилансери

Тежката артилерия. В тези сайтове, стига да имате нужните познания, може да си намерите сравнително добра работа.

oDesk


Fiverr


Между двата дадени сайта има разлики. oDesk минава за по-сериозен и освен това там инициативата е на този, който търси да наеме някой за нещо - примерно обявите са: "трябва ми уебдизайн за страница", "трябва ми програмист за конкретен проект на C++", "трябва ми редактор на текст". Във втория сайт вие сте този който държи инициативата - това е сайт от рода "аз ще ти нарисувам аватар за 5 долара", "ще ти редактирам текст" и т.н.

Онлайн битаци

От няколко години сайтовете тип "продавалници" са изключително популярни и в България, в тях може да продадете ненужните си вещи. Не може да не сте видели рекламите, които се въртят на всякъде. Предполагам знаете и най-известния международен такъв сайт, но все пак, за да е пълна статията, съм длъжен да го спомена:

eBay

Продажба на дигитални фотографии

Ако обичате да снимате и имате наистина добри снимки, може да се се пробвате да изкарате пари от тях.

Clashot


Личният ми опит. Преди около половин година качих няколко снимки в подобен сайт, само две бяха приети, останалите не били "достатъчно качествени". Ок, две стигат за начало за да видя има ли смисъл. Проблемът е обаче, че в този сайт има МИЛИОНИ снимки, а не е само този сайт. Досега никой не е купил никоя от моите снимки и не съм изкарал и един цент.

Пари от игри

И друг път съм попадал на твърдения, че от някои игри могат да се правят пари. За пример често се дават "Team Fortress 2" и "Dota 2". Действително в тези игри има разни козметични предмети, които много играчи изгарят от желание да си закупят. Това никога не съм го разбирал - да даваш пари само за да носи героя ти по-различна шапка?! Но щом има готови да плащат, има готови и да предлагат. Повечето от козметичните предмети в тези игри всъщност не са дело на разработчиците, те са направени от играчи, които имат опит в 3D-моделирането. Трябва обаче да си наистина добър за да направиш нещо толкова добро, че да бъде прието от разработчиците, а след това другите играчи да го купуват. Част от приходите от продажби получава оригиналният създател на предмета.

Entropia Universe

Това пък е една MMO игра, която има собствена икономика. До тук нищо ново - много подобни игри имат някаква собствена икономическа система. Интересното е, че изкараните в тази игра пари могат да се обменят за съвсем истински долари. Макар и да съм запален по игрите, по някаква причина, точно тази все още не съм я пробвал и засега не мога да кажа повече. Предполагам обаче не е толкова лесно да се изкарват пари в играта, иначе да е фалирала до сега.

събота, 14 февруари 2015 г.

Сайт за бързо съставяне на картинки с текст

Предполагам сте виждали по форуми, сайтове, социални мрежи и т.н. картинки със закачлив текст върху тях. С малко компютърни познания можете да изтеглите картинка на собствения си компютър и да сложите текста върху нея. Това обаче отнема известно време. Освен това съществува и другия проблем - къде да качите картинката после.

За улеснение съществува този сайт:


В него лесно върху зададени картинки поставяте произволен текст. Самата картинка се пази на сайта и ви е достатъчен само линк за да я сложите където искате. Ето един пример, направен за секунди:

вторник, 10 февруари 2015 г.

Нагледна проверка за 30 хакове

В интернет е пълно с "хакове на живота", които да ни улеснят в ежедневието. Самият този блог е посветен на тях. И все пак винаги съм призовавал да не приемате всичко за "чиста монета" дори и аз да съм ви го казал :) В интернет освен хора които предлагат улеснения, е добре, че има и хора, които ги тестват. В долното видео са разгледани 30 хака, някои от тях не издържат проверката.

понеделник, 9 февруари 2015 г.

10 правила за създаването на фентъзи карти

Ако се интересувате от фентъзи книги или подобни игри (известни като RPG и имащи както настолни, така и компютърни варианти), то сигурно сте забелязвали не една и две красиви карти на света в който се развива действието.


Искало ли ви се е самите вие да се заемете със създаването на такива карти? Ето няколко правила, които биха ви помогнали.

1. Нека самата карта да разказва история

Една добра RPG карта е тази която разпалва въображението. Тя подтиква играча да посети определени райони. Сякаш картата казва "ела и ме изследвай".

2. Винаги мислете за този, който ще разглежда картата

Картата ви трябва да е лесна за разбиране, стилна и изчистена. Не прекалявайте с твърде много елементи в опит да постигнете описаното в точка 1.

3. Изучавайте истинската география

Могат да ви дойдат нови идеи, а и е полезно да видите истински планински вериги и как точно реките се извиват.

4. Подберете цветовете

Ако става въпрос за отпечатване на хартия на картата (примерно в книга), често пъти няма друг избор освен черно-белия печат. Но ако имате възможност да добавите цветове, трябва добре да ги подберете. Искате картата (и историята) да навяват определени чувства? Или пък да правят асоциации с определена епоха - средновековието, античността? Разгледайте рисувани творби от тази епоха - какви цветове са използвали.

5. Разгледайте работата на истинските картографи

Като точка 3.

6. Избягвайте правоъгълниците

7. Чисто стилистични елементи

В много подобни карти се слагат графики, които нямат нищо общо с картографията и служат просто за украса. Примерно дракон в морето. Не се притеснявайте и вие да добавяте такива елементи, но не прекалявайте.

8. Не всяка карта трябва да показва континент

9. Търсете обратна връзка от тези, които ще разглеждат картата ви

10. Не бързайте

Отделете колкото време е нужно за да се получи хубава карта.

Източник

сряда, 4 февруари 2015 г.

Някои полезни пособия за оцеляване в кризисни ситуации

Комплектите за оцеляване сред природата или при някаква голяма криза бяха особено популярни през 2012, когато се очакваше настъпването на Апокалипсиса. След това интереса сякаш леко намаля, но е винаги да сме подготвени ако все пак се случи някакво бедствие. И преди съм публикувал подобни материали, примерно ето този от 2011 година:


От тогава се появиха на пазара много нови пособия създадени именно с цел да са полезни в необичайни условия. За основа на статията служи този материал:


Ако сме някъде сред природата, далеч от цивилизацията или дори в собствения си дом и няма електричество (което е напълно вероятно при някаква голяма криза), може да се окаже жизнено важно да ползваме някакъв електрически уред. Като например мобилен телефон за да се обадим за помощ или радио за да разберем каква е ситуацията. Какво да правим обаче като падне батерията на телефона? Как да го заредим? Един вариант е да се ползват популярните в последните години слънчеви зарядни. Те се продават вече и в България. Тези устройства имат обаче един сериозен недостатък - не работят като няма слънчева светлина. Как да генерираме електричество ако е нощ или небето е покрито с черен дим и тъмни облаци (каквито могат да се появят при различни сценарии свързани с големи кризи)?

Един вариант е да произвеждаме ток с помощта на собствената си мускулна сила чрез това устройство:


При него въртим една манивела и произвеждаме ток. Устройството идва с вградено радио. Доста дълго обаче трябва да въртим за да заредим поне малко телефона си. В момента на писане на тази статия струва към 50 долара в Amazon:


Не знам дали тази техника се доставя до нашата страна (преди от Amazon до България доставяха само книги и CD-та), може би това ограничение вече е отпаднало. Но и да не е, предполагам същото устройство може да се намери и от eBay.

Има и друг начин за производство на електричество - от дърва! Ето го и устройството:



Не знаех, че вече предлагат и такава джаджа, на мен лично много ми хареса, но не е никак евтина - в Amazon струва 130 долара:


Освен производството на електричество, може да се използва за варене на вода, печене на наденички или просто за да си стоплите ръцете.




Както казах, горното устройство работи на дърва. А за да се снабдите бързо и лесно със съчки за горене, може да ви помогне този джобен трион:


Струва 23 долара в Amazon:


На това видео един от любимите ми потребители в YouTube (KGB Survivalist) демонстрира как се борави с този джобен трион:



Последно, ето един филтър за вода чрез който може да се пие от мътна вода. Той за жалост не филтрира вирусите:


Струва 20 долара в Amazon и е добър за употреба за 1000 литра:

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B006QF3TW4/hardware-muo-20