Напълнете някакъв достатъчно голям съд с вода, лед и много сол (не се казва в оригиналната статия дали готварска или морска, но може би стават и двата варианта). Поставете кенчетата или бутилките в съда. Водата трябва да е достатъчно, че да ги покрива, колкото се може повече, ако трябва долейте. Ако съдът има капак, затворете го. Изчакайте 5-10 минути. След това можете да извадите бирите - те ще са много студени.
сряда, 31 юли 2019 г.
Най-бързия начин да охладим бира
вторник, 30 юли 2019 г.
Какви номера ни прилагат като потребители - част I
Много стоки се продават в различни разфасовки. По-изгодно излиза да си купим по-големите варианти. Това обаче не винаги е така, а и не винаги ни е нужна по-голямата разновидност. Вземете за пример пуканките в киното. Знаем, че им е надута цената, спрямо тези, които бихме си купили на улицата или в магазина. И за да не се лишим напълно от това удоволствие по време на прожекцията, все пак ще си вземем - често пъти по-малката разфасовка.
Следва един пример с произволно избрани цени.
Да кажем, че малките пуканки струват 2 лв, а големите, които са три пъти повече като грамаж са 5 лева. Макар да е по-изгодно да вземем големите (излизат с левче по-малко на база количество), често избираме тези от 2 лева. За компанията чистата печалба от малките пуканки е 1 лев, а от големите 2 лева. Макар да изглежда точно обратното, по-големите пуканки са по-доходоносни за фирмата. Как тогава да ни накарат да предпочетем големия вариант пред малкия? Много просто - въвеждат междинна опция, която на практика е фалшив избор. Примерно средни пуканки от 4,50 лв, които са точно колкото две малки кутийки. Гледайки средните и големите, много хора си казват "я да дам още 50 стотинки и да си взема едни големи пуканки". Някак си, в психологията ни е, когато имаме три варианта, да избягваме най-малкия и при положение, че от другите два единият е доста по-изгоден, избираме него.
Това е един прост пример, който показва как ни прилъгват да купуваме повече, защото така и печалбите са им по-големи. Това обаче води до големи последици за обществото като примерите с храната са най-очевидни - затлъстели хора, ако редовно си изяждаме всичко от МЕГА ХИПЕР ГОЛЯМОТО меню или много изхвърлена и по този начин похабена храна.
Решението е просто - купувайте толкова, колкото смятате, че ви е необходимо. Ако вземете малки пуканки, вие не губите 1 лев, който бихте "спестили", ако бяхте взели пуканките от 5 лева, вие реално спестявате 3 лева реални пари.
Източник
Бирени войни - Tuborg срещу Stolichno Weiss срещу Leffe Blonde
Описание на тези три бири можете да намерите ТУК.
Това ще е последното издание на "бирените войни" в този си формат, понеже имам идеи да развия рубриката и дори да я отделя в отделен блог. Реализирането на идеите ми ще изисква доста време и се надявам да изпълня всичко до край.
Настоящото последно издание ще е съвсем кратко, защото изправих една срещу друга тези бири преди два месеца, но едва сега имах времето да опиша "сражението".
Tuborg е датски лагер (с подвид Pilsener, макар че за мен не е достатъчно горчив, за да е такъв). Stolichno Weiss е пшеничена вайс бира, за която приемаме, че е българска, макар зад марката да стои холандската Хайнекен. Leffe Blonde е белгийска бира, която на външен вид понякога може да се обърка за лагер, има обаче друг вкус. И трите бири бяха пробвани от мен в малки разфасовки. Tuborg се продава обикновено в 500 мл стъклени бутилки или в еднолитрови пластмасови шишета. Бутилката 330 е нова разфасовка, поне за българския пазар. Leffe Blonde се продава само и единствено в 330 мл шишета. Stolichno Weiss в стъкло е 400 мл (в кен е 500).
И трите бири са добри на вкус. И трите пасват както на консумацията с храна, така и самостоятелно. Леко по-скъпи са от масовите лагер бири продавани в България, но за сметка на това ги превъзхождат като вкусови качества. От долните снимки можете да видите, че като цвят са доста близки. Tuborg трудно образува голяма пяна, но това е характерно за всички лагери.
Може да попитате защо на една от снимките има и зарче? Защото то определи коя след коя бира да пия - исках да елиминирам всякаква субективност. Това ще е заложено в следващия вариант на "Бирени войни", ако реализирам идеите си до край.
В крайна сметка класирах бирите ето така:
1. Stolichno Weiss - сладникаво щипеща и лесна за пиене. Мисля да пробвам да я препоръчам на приятели, които по принцип не пият бира. Това важи всъщност и за повечето вайс бири, може да имат шанс да променят мнението на хората не харесващи бира, само защото са се сблъсквали единствено с лагери.
2. Leffe Blonde - някога, преди много години, когато я опитах за първи път, я харесах от първа глътка. Чувствата ми не са се променили към тази бира. Най-скъпа е от трите, но това допринесе малко за разминаването ѝ с първото място. Просто Столичното този път блесна.
3. Tuborg - макар и на трето място, това не е никак лоша бира. Ако обичате "стандарният" стил известен като лагер, не може да не я харесате.
неделя, 28 юли 2019 г.
iSeeNotes
iSeeNotes е приложение за мобилни устройства, което на базата на нотен лист изсвирва мелодия.
Официален сайт
Официален сайт
събота, 27 юли 2019 г.
Полезни сайтове - Slide.ly
неделя, 14 юли 2019 г.
Какво още може да се замръзява в камерата на хладилника
Хората, които имат хладилници (а това вероятно са почти всички в България) знаят какво може да се замразява в камерата му - основно месо, риба, сладоледа като го вземем от магазина го слагаме там и т.н. Попаднах на едно кулинарно списание (офлайн, хартиено, не сайт в мрежата), което дава и други съвети за храни удобни за съхранение там.
- Хляб - може да се съхранява до 3 месеца. Капнете върху него малко вода и го сгрейте във фурната или микровълновата, когато решите да го ядете.
- Едрозърнесто брашно - до 2 години.
- Сметана - до 4 месеца
- Шунка - шунката има срок на годност не повече от 3 дни. Ако я нарежете на порции и я завиете в прозрачно фолио, можете да запазите вкусовите ѝ качества и по-дълго.
четвъртък, 11 юли 2019 г.
Полезни сайтове - Infogram
неделя, 7 юли 2019 г.
Как е най-правилно да пренасяме пострадал човек
Това е за случаите, когато сте сам и няма кой друг да помогне.
Абонамент за:
Публикации (Atom)