петък, 30 януари 2015 г.

Когато не можете да се свържете със Скайп (или с някоя друга онлайн услуга)

Вчера имах проблеми със Скайп - упорито не искаше да се свързва. Тогава намерих този сайт на който може да се види в кои частни на земното кълбо има трудности при свързването:


Върху България имаше бледожълто петно, а в части от западна Европа се виждаха големи червени петна. Така разбрах, че вероятно "проблема не е в моя телевизор". Изчаках и след известно време успях да се свържа. Ето в момента какво е състоянието със Скайп в Европа (няма червени зони, а България е изцяло чиста):


Въпросният сайт "Downdetector" следи още десетки онлайн услуги - Гугъл, Фейсбук и много които дори не съм ги чувал. Така че ако имате проблеми да ви зареди някоя услуга, погледнете тук, може да е от следените:

https://downdetector.co.uk/

неделя, 25 януари 2015 г.

Кои витамини и добавки си струва да се вземат

За разлика от повечето други статии, в тази няма да давам собствено мнение, понеже не съм много запознат с темата. Всичко написано тук е взето на доверие от оригиналната статия на английски, ако искате вярвайте.

Това което си струва:
=================

Цинк - забравете за витамин C, при настинка, ако се поема цинк през първите 24-часа, той ще съкрати времето за възстановяване.

Витамин D - за хората, които не се излагат достатъчно на слънчева светлина.

Витамин B3 - за намаляване на "лошия" холестерол.

Пробиотици - след като сте преминали лечение с антибиотици.

Витамин B12 - при деменция при старите хора.

Това което е просто прехвалено:
==========================

Мултивитамини - не са показали сериозни ползи при изследванията.

Витамин C - днес се добавя в какви ли не продукти включително имаше водка с витамин C. Положителните му ефекти не са кой знае какви.

Витамин E - всъщност той може дори да навреди. При взети по-големи количества той пречи на витамин K.

Източник

петък, 23 януари 2015 г.

Звезди в буркан

Ако сте сръчни може да се пробвате да си направите тази декорация за у вас. Пробийте дупки в лист от алуминиево фолио, дори може да ги свържете в съзвездия. Поставете листа в буркан, а него самия го върху някакъв електрически източник на светлина - примерно фенерче. Не поставяйте буркана върху свещ, защото ще е с дъното на горе!


понеделник, 19 януари 2015 г.

Раздвижване на работното място

От години чета и слушам колко вредно било за здравето да прекарваме по 8 и повече часа седнали на бюро в местоработата ни. Предполагам специалистите имат право - застояването води до затлъстяване, сърдечно-съдови проблеми и т.н. Предлагани са какви ли не алтернативи. Ето една, която поне аз виждам за първи път - бюро с подвижна пътечка под него:


Не знам в България да се предлагат готови такива решения, ще трябва сами да си сглобите такова бюро. Ако не ви се занимава (а и пътечките са сравнително скъпи), поне може да пробвате да работите известно време без стол или да правите упражнения за раздвижване:


Източник

сряда, 14 януари 2015 г.

Какво да приготвим в случай на бедствие

Това е превод на видео в YouTube

Запомнете тези правила на тройките:

Можеш да оцелееш...

3 минути без въздух
3 часа без топлина
3 дни без вода
3 седмици без храна

I. Въздух

Пазете под ръка маска и шалче за увиване около лицето.

II. Топлина

Непромокаеми обувки, допълнителни дрехи и обувки запазени на непромокаемо място (найлонов плик би свършил работа), топло яке с качулка, шапка и ръкавици, широкопола шапка (пончо) против дъжд и чадър, одеяло, спален чувал, палатка, туристическа газова бутилка за отопление.

Ако сте сред гората, ще ви трябват още - въже за да си построите временен подслон с няколко одеяла, работни ръкавици, трион/секира за дърва за огрев, кибрит/запалка, топчета памук натопени в бензин, спирт или друга подобна течност за по-лесно разпалване на огъня

III. Вода

Нужни са ви около 4 литра на ден на човек. Ако планирате да останете у вас, се запасете добре. Ако планирате да се преместите някъде, изберете такова място, където на близо има източник на прясна вода. Обикновено течащата вода става за пиене (река, поток) за разлика от неподвижната (блато, езеро), но за всеки случай имайте и лопата под ръка за да изкопаете малка дупка близо до източника на вода - процеждащата се през почвата вода обикновено е пречистена. Алуминиев съд за варене на вода. Имайте под ръка и нещо за пренасяне на вода - пластмасови бутилки стават.

IV. Храна

Запасете се с дълготрайни продукти - ориз, боб, изсушени плодове и т.н., малък туристически котлон, който се използва заедно с газовата бутилка, чаша, прибори за хранене, прибори за готвене, рибарски принадлежности, малък нож за рязане на диви плодове, корени и риба, цветна книга с илюстрации на ядливите гъби в региона

V. Допълнителни

Тоалетна хартия, четка за зъби, бръснач, био-торби (разградими в природата) за отпадъци, които се закопават в земята, ножици, чук и други инструменти, безопасни игли, четка за дрехи, кухненска гъба за миене на посудата и приборите, листове и моливи, гумичка, медицинска аптечка, игла и конец, лютив спрей или друго средство за самозащита, преносимо радио, слънчево зарядно за мобилен телефон.

Ако сте религиозен може да си вземете и вашата свещена книга (примерно Библията), ако не - нещо друго което да четете за да пазите духа си висок.

Връзка към оригиналния клип

понеделник, 12 януари 2015 г.

СЪМНИТЕЛЕН ХАК: Мастиленоструен печат върху дърво

На долното видео един човек толкова убедително показва, че може с обикновен мастиленоструен принтер да се отпечатват изображения върху дърво, че почти му повярвах.




ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Ако обаче не сте готови да поемете риск, не се занимавайте с това.

Е, аз съм склонен да рискувам и реших да пробвам. Добрата новина е, че поне принтерът ми не се повреди, лошата е, че нищо не се получи, но признавам може би не избрах добра повърхност - полираното ми бюро.

Но да караме по реда си, следвах инструкциите и отпечатах една картинка върху лепящ се лист, след което го пльоснах върху бюрото ми.


Реших да заснема момента на "изненадата":



Както виждате, не стана:


Нито беше добре нанесено мастилото върху дървото, нито беше засъхнало, както е видно от долната снимка и видео. Склонен съм обаче да повторя опита с необработена гладка дървена повърхност.



Обновление: хм, не се получи и на сухо нелакирано дърво.

петък, 9 януари 2015 г.

Тест за устойчивост на 10 таблета

В това видео по доста професионален начин са тествани няколко таблета за потапяне във вода и за изпускане. Изглежда има закономерност между устойчивостта им и размерите им. Най-издръжлив се оказва най-малкият модел на Самсунг.

понеделник, 5 януари 2015 г.

10 от най-важните резерви

Този материал е направен по идея взета от тази статия в Lifehacker.com. Добавен е и мой собствен опит.

10. Компютърен бекъп (архив)

Днешните хора държат все повече информация на компютрите си. Тази информация е все по-важна за нас, но често пъти това го осъзнаваме едва когато се случи нещо като компютърна повреда или кражба и повече нямаме достъп до данните. Не позволявайте това да се случи! Копирайте всичко важно за вас на USB флашка или твърд диск след това периодично обновявайте архива (аз го правех преди всяка седмица, а сега почти всеки ден). Ако обаче често работим с тези данни (примерно програмистики проект , текст на книга която пишем и т.н.) как да сме сигурни, че помним кои файлове сме променяли за да ги обновим? Аз лично ползвам една програма наречена Total Commander. Тя е малко сложна със всичките и опции и възможности, но веднъж разучим ли ги, виждаме какъв незаменим помощник може да е. Няма да изброявам всичките и предимства, единствено ще кажа, че има възможност да покаже променените файлове между данните ни на компютъра и в архива на външен носител. Както и да ги копира (така наречената синхронизация).

Официален сайт на Total Commander


Друг вариант за запазване на важни данни е да ползвате някоя облачна услуга като Гугъл Диск, той дори сам си прави синхронизацията. Но имайте в предвид, че има някакъв шанс до данните ви в облака да се добере някой хакер. Рискът е сравнително малък, но се е случвало.

9. Заделени на страна пари

Това е включено в оригиналната статия на английски и може и да има защо - някои западняци може би сами няма да се сетят да заделят пари. Българите обаче много добре знаят, че стига да има възможност, трябва да го правят. Не случайно има поговорка - "бели пари за черни дни". Как точно обаче да си пазим спестените пари, вече е по-труден въпрос. В каква валута? В банка ли? В коя? У дома ли? Няма еднозначен отговор на тези въпроси. Все пак препоръчвам да се заложи на разнообразието - влогове в различни банки, желателно освен в левове и в някоя чужда валута (основно се залага на евро или долари) и съвсем малка сума пари държани вкъщи - за наистина спешни случаи.

8. Втора кредитна карта

Това е един от малкото съвети в оригиналната статия с който няма да се съглася, че е толкова важен. Имал съм две карти и не съм усетил голяма полза, само се плащат две отделни такси за поддръжка. Все пак донякъде има логика да имате две и да ги държите отделно - едната в портфейла, а другата на сигурно вкъщи. Ако изгубите тази която носите, винаги да може да вземете тази от вкъщи докато се оправите с процедурата по изгубена карта.

7. Предварително свършена работа

За някои това не звучи като резерв, но технически е точно такъв. Ако имате някаква точно определена работа за някакъв срок, добра идея е да свършите голяма част от нея колкото се може по-рано. Така ще имате запас от време, ако изникне нещо непредвидено. Мога да дам пример с основния блог "Мистерика" където съм си поставил за цел да има по една нова статия всеки ден. Мога да подготвям съответната статия ден преди това, но аз предпочитам да имам по няколко готови статии за седмица напред. Така ако нещо непредвидено се случи, и нямам много време за писане на статии, ще имам един период в който няма да се налага да отделям време за подготовка на нови материали, но въпреки това всеки ден ще се появява по една статия.

6. Интернет достъп

В България повечето хора ползват някакъв стационарен интернет - някой LAN оператор или ADSL на Vivacom. Препоръчвам, стига да можете да си го позволите финансово, да си вземете 3G мобилен интернет от някой от трите оператора. Цените варират според различните планове, но средната е 10 лв на месец. Като активно работещ с интернет, това ми е спестявало доста главоболия при проблем с основния ми доставчик.

5. Втори компютър или пък таблет

В случай, че нещо се случи с основния ни компютър. Това е малко по-сериозна инвестиция от финансова гледна точка, но си струва. Пък и не е задължително резервното устройство да е толкова мощно и скъпо колкото основния компютър.


4. Копия на официалните документи

В оригиналната статия препоръчват да си направим дигитализирани (демек сканирани) копия на нашите важни свидетелства като паспорт, акт за раждане и т.н. Аз лично не съм съвсем сигурен, че искам да пазя тази най-важна информация на компютъра си, ако някой хакер се добере до нея, няма да се поколебае да отмъкне личните ми данни. Може би ксерокопирани хартиени копия пазени на различно място от оригиналните документи също ще свършат работа?

3. Телефонни контакти за спешна нужда

В оригиналната статия в тази точка се има в предвид да си носим примерно в портфейла листче с написани телефоните на наши близки хора. Примерно ако ни се случи инцидент и ни намерят в безсъзнание, да е по-лесно на полицията и лекарите да се свържат с роднините ни. Това може и да е резонно, но по-скоро си мисля, че ако в България те намерят в безсъзнание, то вече ще са ти откраднали и телефона и портфейла и така ще е заминало скъпоценното листче с контакти.

Затова в тази точка аз бих предложил друго. Мобилните телефони са широкоразпространени в България вече повече от 10 години. За това време на много хора им се е случвало поне веднъж да им откраднат телефона или сами да си го загубят. Знаете каква е досадата да събирате след това отново телефонните номера на познатите и приятелите си. Аз съм се застраховал срещу това - извадил съм си в екселска таблица всички номера от телефона си и през известен интервал от време добавям новите ми контакти.

2. Провизии при извънредни ситуации

Това са така наречените комплекти за оцеляване, комплекти при първа нужда. Храна, медицински пособия и т.н. които да ни помогнат при някакъв катаклизъм. Тази тема е много популярна и заслужава отделна тема, затова няма да давам повече подробности тук.


1. Планове за бъдещето

Имате ли план "Б" за бъдещето си? Помислете (но без нон стоп да се безпокоите за това) какво ще правите ако ви уволнят от работа? Частен бизнес ли ще отворите, в друга област ли ще се преквалифицирате? Винаги е хубаво да имате резервни планове за какви ли не ситуации - от съдбоносни като споменатата загуба на работата до съвсем дребни - като например какво да вечеряте.

Бонус: резервен мъж / жена

Това е шега от оригиналната статия, която не се сдържах да сложа и аз. Хм, а дали е шега ;)