петък, 27 декември 2019 г.

Къщни занимания по празниците, които не включват гледане на филми и играене на видео игри

Празници са, поредица от много дни, в които си стоим основно вкъщи. Много хора редуват обилните трапези с гледане на филми и телевизия или играене на компютърни игри. Има обаче и други начини да прекарваме приятно времето си.

Започваме с класическото - започнете нова книга.


Или пък се отдайте на решаване на кръстословици, судоку или други подобни главоблъсканици.

Може да играете и настолни игри - сами или с приятели/роднини. Тези игри може да са толкова забавни, колкото и компютърните.


Музиката също е добър вариант. Потърсете стари любими песни, вижте дали любимите ви изпълнители не са издали нови албуми през годината.

Организирайте си колекцията. Каквото и да колекционирате, сега имате достатъчно време да подредите и категоризирате своите придобивки.

Източник

вторник, 24 декември 2019 г.

Планирайте диетата си

Сайтът eat this much ще ви помогне да планирате диетата си. Казвате му колко калории смятате да приемете за ден, в колко на брой хранения и чрез каква храна (всякаква, месна, вегетарианска и т.н.) и ви се предлага вариант за хранене.


понеделник, 23 декември 2019 г.

За меломаните - сайт за търсене на сродни групи

Случвало ли ви се е да харесвате дадена група и да искате да намерите още изпълнители свирещи в същия стил? Сайтът Music-Map е точно за вас. Понякога предложенията са доста точни, друг път не съвсем. Ето един пример с групата Металика. Според сайта, Айрън Мейдън са по-близки до Металика отколкото Мегадет. Не съм убеден, че е така.


неделя, 22 декември 2019 г.

Как да извадим счупен в ключалката ключ

Използвайте нещо пластмасово, което разтопете със запалка.

събота, 21 декември 2019 г.

Някои от най-добрите неща в ElementaryOS

ElementaryOS е една от многото Linux дистрибуции. Ако не знаете какво е Линукс, може да прескочите тази статия, през следващите дни и седмици се надявам да мога да представя в блога и други статии на разнородна тематика. Ако все пак знаете за операционната система Линукс и се чудите каква дистрибуция да си изберете, следните предимства на ElementaryOS може да наклонят везната в нейна полза.

Вградено "нощно осветление".

Все повече изследвания говорят, че светлината излъчвана от всякакви електронни устройства - от лаптопи до смартфони, е вредна за очите и за здравето. Именно затова много операционни системи имат вградено "нощно осветление" - през тъмната половина от деня устройството "свети" в по-убити тонове, за да не възбужда мозъка докато го ползваме късно вечер и да можем по-лесно да заспим. ElementaryOS поддържа тази опция.


"Picture-in-Picture"

Може да показвате дадено приложение в малък прозорец докато работите в друго приложение в голям екран. Примерно можете да гледате даден видео клип в YouTube докато пишете някакъв текст. Този режим се извиква със Super + F като бутона "Super" е или "Windows key" на компютри в уиндолска подредба на клавиатурата или "Command key" на маковете.



Изображенията се преоразмеряват супер лесно.


Контролната лента в горната част на екрана се адаптира спрямо вашия десктоп. Примерно на светло изображение иконите са тъмни и обратното.


На официалният сайт на ElementaryOS предлагат много детайлно описание на новостите и промените.

Източник

неделя, 3 ноември 2019 г.

Какви номера ни прилагат като потребители - част X

Всички знаем, че захарните изделия нарочно се слагат при касите в супермаркетите, та докато родителите с деца чакат да им дойде техния ред, децата да им мрънкат, че искат нещо сладко и в крайна сметка да им го купят. Този психологически трик е доведен до съвършенство с това, че лакомствата не просто се поставят при касите, ами се нареждат на рафтовете на височина малко над обичайния детски ръст. Установено е, че когато детето гледа към шоколадите и другите сладки от долу на горе, на него е много по-вероятно да му се дояде.

Също така децата е по-вероятно да поискат нещо да им бъде купено, ако на кутиите и опаковките има анимационни герои, които сякаш гледат право в тях.

Източник


събота, 2 ноември 2019 г.

Можете да сте най-добрият в нещо, когато става въпрос за набор от умения

Много деца, в миналото, както и днес, си мечтаят да са като техните идоли и да станат най-добрият футболист, най-известната певица, дори да са първият космонавт, който ще стъпи на Марс. Лошо няма, мечтите ни карат да се стараем и да се подобряваме все повече и повече. Ако говорим реалистично обаче, 99.9999% от нас няма никога да станат номер едно в едно конкретно нещо. За най-добър футболист на света ще продължават да спорят Меси и Кристиано Ронално и скоро никой от младежите ритащи в разните школи няма да стигне тяхното ниво, някои от тях дори никога няма да подпишат с голям отбор. В баскетбола едва ли ще има друг като Майкъл Джордан, Формула 1 дълго ще чака новият Сена или Шумахер, дори шансът да станете президент на някоя велика страна е твърде малък, в САЩ за 100 години дали има и 20 човека, които да са били президенти. Приемете го, най-вероятно титлата най-добър шахматист, най-добър рок китарист, най-добър математик (и Нобеловата награда към нея) вероятно ще отидат при някой друг, а не при вас.

И въпреки това, на практика почти всеки може да се чувства най-добър в нещо. Номерът е не да се концентрирате върху едно единствено умение, а да развивате набор от умения. Не случайно в повечето случаи на изпитите за влизане в гимназии и университети се гледа сборната оценка, а не познанията на кандидатите в една единствена област. Класическият пример са изпитите за повечето елитни средни училища - при тях балът се образува от две диаметрално противоположни дисциплини - математиката от една страна и българският език и литературата от друга. Успяват кандидатите, които се представят достатъчно добре и в двете, дори и да не са ТОП в нито една от двете. Много добри математици въобще ги няма в литературата, а за тези, които са добре с нея, математиката често е скучна и дори неразбираема.

Графика показваща най-добрия на света в едно умение, мислите ли, че ще можете да се изкачите на стръмния връх:


Графика показваща пресечният връх, между едновременното наличие на две умения, виждате, че най-високата пресечна точка е доста по-постижима от който и да е от двата върхове:


Така че, мислете за себе си като за специални хора, вероятно вече сте най-добри в група умения без дори да го осъзнавате. А ако искате конкретно сами да изберете "най-високата пресечна точка", а не по стеченията на обстоятелствата да стигнете до нея, ето няколко съвета. Не избирайте твърде близки умения, защото вероятно и много други ги имат точно същите. Тези, които имат добри познания по класическа английска литература, вероятно имат добри познания и за съвременна проза. Избирайте отдалечени умения, които обаче може добре да се допълват, за да са ви полезни. Няма особена връзка ако можете да решите и най-сложното судоку и знаете кога е времето за садене на различните цветя и градински растения. Двете отделни умения със сигурност са ви полезни и ви носят много радост, но те не се допълват. Съвсем друго е ако примерно се занимавате с журналистика, някаква литературна или научна дейност и можете да пишете прости компютърни програми. Примерно събирате някакви физични данни, дори най-простото - мерите температурата всеки ден навън. За да обобщите резултатите на ръка ще трябва доста да смятате с лист и химикал. Затова много физици ползват услугите на програмисти и софтуер написан от някой друг, за да им свърши работа. Но има и такива, които сами си пишат алгоритмите - те не са толкова много и определено се нареждат в ТОП отбора на хората, които хем разбират от физика, хем от програмиране.

По идея на тази статия.

петък, 1 ноември 2019 г.

Какви номера ни прилагат като потребители - част IX

Забелязали ли сте, че някои менюта в ресторантите имат кратко допълнително описание на предлаганите ястия? Вместо просто да пише примерно "Пица Маргарита, малка - 5.00 лв", са сложени още няколко допълнителни описателни реда. Това по принцип има смисъл най-вече при специалитетите, защото много хора не са запознати с тях. Едва ли са много хората обаче, които не знаят какво има в шопската салата или, че пицата Маргарита няма месо, а само сирене. Независимо обаче дали се описват специалитети или широко известни храни, има един трик, който кара хората да поръчват повече. Поне това е установило ново психологическо изследване. Храната трябва да е описана с много прилагателни. Вместо само за салатата да пише "домати, краставици и лук поръсени със сирене и подправки", много по-апетитно звучи "пресни домати и краставици с тънки резенчета лук поръсени с бяло сирене и ароматни подправки". Така някой, който е имал намерение да си поръча в началото само примерно една супа, често пъти решава да си вземе и салата.

Източник


четвъртък, 31 октомври 2019 г.

Съвети за безопасен Хелоуин

За да не става играчка-плачка.

1. Носете ярки костюми, най-добре от незапалим материал

Ако обикаляте за бонбони с децата, бъдете сигурни, че вашето дете и вие ще бъдете лесно забележими за преминаващи по улицата шофьори.

2. Избягвайте декоративните лещи

Лещите за очи са продукт, който трябва да бъде предписан от лекар. Цветните лещи, които много често се продават в магазините за костюми, обаче се купуват без рецепта. На опаковката обикновено пише „размерът е подходящ за всички“, което не бива да ви заблуждава, че са подходящи и за вашите очи.

3. Носете зареден телефон

Телефонът ви трябва да е зареден както за снимки и разговори, така и за да може да го ползвате като фенерче в тъмното.

4. Не влизайте в къщите на непознати

Повечето хора раздават лакомства пред прага на входната врата. Обяснете на децата си, че не трябва да приемат покани да влизат вътре.

5. Не яжте събраните сладки в тъмното

За децата е много забавно да се приберат с пълни с шоколад и други захарни изделия кошници или торби. Много често събраното количество стига за няколко месеца. Би било добре обаче те да отворят пакетите чак вкъщи, след като вие или друг възрастен проверите етикетите за срока на годност и съмнителни съставки, както и такива, които водят до алергии. Прочетете всеки етикет, дори и да е върху лакомство, което изглежда познато, защото го купувате често.

Източник


неделя, 20 октомври 2019 г.

Какви номера ни прилагат като потребители - част VIII

Дребните букви. Това не е номерът с "дребния шрифт", с който често се шегуваме, примерно, че в договора ни с банката за кредит има неблагоприятни клаузи написани със съвсем малки букви. Тук става въпрос за нещо друго.

Да кажем примерно, че продавате нещо за 10 лева, но временно го пускате на 7. Нормално, новата намалена цена е с по-голям шрифт, за да привлича внимание. Според едно изследване обаче, трябва да е точно обратното - с големи цифри да напишете старата цена, а с малки новата. Мозъкът ни на подсъзнателно ниво асоциира по-малките цифри с по-малката стойност и гледа тях. Ако по-ниската намалена цена е с големия шрифт, е възможно да я игнорира, макар че именно тя го устройва.

Гледам българските търговци са решили проблема по друг начин - те изписват промоционалните цени с друг цвят - обикновено червен.

Източник


събота, 19 октомври 2019 г.

Няколко операционни системи за Raspberry Pi, които не са Linux

Мини-компютрите и най-вече Raspberry Pi са изключително популярни в последните години. На Raspberry Pi още от първата му версия може да се качи цяла операционна система. Обикновено това е някоя от многото версии на Линукс, но има и други варианти. Ето кратък списък:

Windows 10
Windows 10 IoT Core
NetBSD
OpenBSD
RISC OS
Android
Android Things
Plan 9
Chromium OS

Пример с Windows 10 IoT Core:



Източник

събота, 5 октомври 2019 г.

Какви номера ни прилагат като потребители - част VII

"До изчерпване на количествата". Многократно съм виждал да пише нещо такова в брошурите на редица търговски вериги. Това е психологически трик, който ни кара да мислим, че има голямо търсене от тази стока и ако не я вземем веднага, тя ще се изчерпи.

Един друг вариант на този номер често се прилага на запад. Пуска се нещо на (уж) изгодна промоция, но се отбелязва, че човек може да вземе не повече от 4 бройки примерно. Отново се насажда усещането, че този артикул е много търсен и може да се изчерпи. И затова човек взема максималните 4 бройки, макар че ако го нямаше това ограничение, вероятно не би взел повече, напротив - би взел по малко, две или една бройка.

Източник


четвъртък, 26 септември 2019 г.

5 модерни програмни езика, които може да изчезнат в близко бъдеще

От сайта Techworm са направили кратък списък от 5 езика за програмиране, които сега се радват на популярност, но може да изчезнат в близко бъдеще, така че имайте едно на ум, ако решите да ги изучите.

1. Ruby

Вече се наблюдава спад в търсенето на този език, макар че не е обяснено от Techworm защо.

2. Objective-C

Все повече се заменя от Swift

3. Perl


4. R

Макар и изключително популярен сега, той може за в бъдеще напълно да бъде изместен от Python.

5. Haskell

Източник

неделя, 8 септември 2019 г.

Какви номера ни прилагат като потребители - част VI

Когато прочетох за това изследване много се озадачих и реших, че е пълна глупост. Ако персоналът в магазина се държи грубо, клиентите били склонни да купуват повече. Да бе, не само, че няма да пазарувам още стоки, но дори няма да стъпя повече в кварталния хранителен магазин, ако жената на касата се държи като селянка. После обаче прочетох, че в изследването става въпрос за скъпи бутици като Gucci, където се продават луксозни маркови стоки. Там грубото поведение на персонала карало клиентите да мислят, че ги имат за недостойни да пазаруват на тези места и за да докажат, че имат кинти да си позволят скъпи ненужни работи, хората започвали да пръскат повече пари.

Изследването допълва, че при проведени опити в масовите супермакети (подобни на веригите Била, Фантастико и т.н.) този ефект не се проявявал. Много ясно!

Източник


вторник, 27 август 2019 г.

Предупредителни знаци, че предстои силно земетресение

Земетресенията трудно се предсказват, но тези признаци може да ни насочат към това, което предстои - понякога, но за жалост не винаги, се появяват преди големи земетръси.

- Странни светлини или шарени облаци в небето




- Странни звуци и бумтежи идващи от небето



- странно животинско поведение



- електрическите уреди "полудяват"



Източник

Какви номера ни прилагат като потребители - част V

"10 за 10 долара!" - в много магазини (поне на Запад) може да видите подобни надписи. Човек си мисли, че му правят отстъпка като купува това количество, а всъщност няма никакво намаление - може да си купи 5 броя за 5 долара или дори 1 за 1 долар.

Източник


събота, 24 август 2019 г.

Как да готвим с помощта на пръчки насред природата

Готвенето сред дивата природа съвсем не е толкова лесно, колкото у нас, където имаме всички удобства и необходими пособия. Как да си направим импровизирана скара? Как да закачим котлето над огъня? Много просто - използвайте пръчки! Единствено ви е необходим някакъв инструмент, с който да ги отрежете - малка брадвичка например, но и здраво джобно ножче ще свърши работа в краен случай при простите варианти.

Източник








Какви номера ни прилагат като потребители - част IV

За предишния описан трик не съм сигурен дали се прилага в България, но този със сигурност е често използван и в нашата страна. Прословутото '.99'. Мислите, че разликата между 5.00 и 4.99 лв не е никаква? Грешка! Един и същи продукт, ако се пусне веднъж на 5 лева и веднъж на 4.99, той ще се продава много повече на цената без една стотинка. Защо? Защото човешкия мозък много по-силно възприема първата цифра отколкото следващите. Так несъздателно осаваме с впечатление, че продуктът струва "четири лева и нещо", а на практика той е 5 лева.

Източник


неделя, 18 август 2019 г.

Защо да ядем повече гъби

По принцип хората могат да синтезират витамин D в организма си като стоят на слънчева светлина по 10-15 минути на ден. Понякога обаче е възможно да имаме недостиг. Тогава е добре да си набавяме витамина от хранителни добавки. За веганите това е проблем, защото той основно се съдържа в продукти от животински произход. Е, тогава гъбите идват на помощ. Те са един от малкото източници на витамин D достъпни за вегани.

Освен това гъбите са пълни с фибри и нямат много мазнини. Имат и редица други полезни за здравето вещества като селен, мед, фосфор и калий.

Макар и още да не е напълно потвърдено от науката, гъбите изглежда намаляват риска от рак, сърдечни удари и някои други болести.

И не на последно място - гъбите са много вкусни!

Източник


вторник, 13 август 2019 г.

Какви номера ни прилагат като потребители - част III

Едно научно изследване от Франция е установило нещо интересно - хоризонталните линии по пода на помещенията определят колко бързо хората минават през тях. Когато те са по-на гъсто, ние обикновено се движим по-бавно. Демек колкото са по-малки плочките по пода, толкова по-малки крачки правим, защото подсъзнателно се опитваме да стъпваме по веднъж във всяка плочка. При големи плочки и крачките ни са по-големи и съответно минаваме по-бързо през помещенията.

Оказва се, че много магазини (поне на запад) знаят за този психологически ефект. Те поставят по-малки плочки на местата където се продават по-скъпи стоки, за да минем по-бавно покрай тях и съответно да е по-голям шанса "нещо да ни хване окото" и да го купим. Обратното - на местата с по-евтини стоки плочките са по-големи, за да минем колкото се може по-бързо от там и съответно да не си вземем от евтините продукти.


Не знам дали този трик го знаят по българските магазини, ще се загледам в пода следващия път като вляза в някой супермаркет.


събота, 10 август 2019 г.

Колелото на избора

Не можете да решите какво да вечеряте? Не можете да решите кой филм да гледате? Сякаш се парализираме, когато трябва да вземем някакво обикновено решение. Това е често срещано съвременно явление, просто изборът, който ни се предлага е твърде голям, не е като едно време - един филм дават по телевизията и единственият избор е дали да го гледаш или не.

За вземането на обикновени ежедневни решения следващият сайт е много полезен. Той на случаен принцип избира вместо вас. Има предварително дефинирани възможности като споменатите "какво да ям". Има и възможност вие да си съставяте списъци, от които да се избира.

Wheel Decide


събота, 3 август 2019 г.

Какви номера ни прилагат като потребители - част II

Проучване в Америка е установило, че в ресторантите, в които от менюто е премахнат символа за долар, хората харчат повече. Не знам дали това е валидно и за България, дали българите се изкушават да поръчват повече, ако зад цените в менюто липсва "лв.". Защо някой не се заеме с такъв един експеримент?

Източник


сряда, 31 юли 2019 г.

Най-бързия начин да охладим бира

Напълнете някакъв достатъчно голям съд с вода, лед и много сол (не се казва в оригиналната статия дали готварска или морска, но може би стават и двата варианта). Поставете кенчетата или бутилките в съда. Водата трябва да е достатъчно, че да ги покрива, колкото се може повече, ако трябва долейте. Ако съдът има капак, затворете го. Изчакайте 5-10 минути. След това можете да извадите бирите - те ще са много студени.

Източник


вторник, 30 юли 2019 г.

Какви номера ни прилагат като потребители - част I

Много стоки се продават в различни разфасовки. По-изгодно излиза да си купим по-големите варианти. Това обаче не винаги е така, а и не винаги ни е нужна по-голямата разновидност. Вземете за пример пуканките в киното. Знаем, че им е надута цената, спрямо тези, които бихме си купили на улицата или в магазина. И за да не се лишим напълно от това удоволствие по време на прожекцията, все пак ще си вземем - често пъти по-малката разфасовка.

Следва един пример с произволно избрани цени.

Да кажем, че малките пуканки струват 2 лв, а големите, които са три пъти повече като грамаж са 5 лева. Макар да е по-изгодно да вземем големите (излизат с левче по-малко на база количество), често избираме тези от 2 лева. За компанията чистата печалба от малките пуканки е 1 лев, а от големите 2 лева. Макар да изглежда точно обратното, по-големите пуканки са по-доходоносни за фирмата. Как тогава да ни накарат да предпочетем големия вариант пред малкия? Много просто - въвеждат междинна опция, която на практика е фалшив избор. Примерно средни пуканки от 4,50 лв, които са точно колкото две малки кутийки. Гледайки средните и големите, много хора си казват "я да дам още 50 стотинки и да си взема едни големи пуканки". Някак си, в психологията ни е, когато имаме три варианта, да избягваме най-малкия и при положение, че от другите два единият е доста по-изгоден, избираме него.

Това е един прост пример, който показва как ни прилъгват да купуваме повече, защото така и печалбите са им по-големи. Това обаче води до големи последици за обществото като примерите с храната са най-очевидни - затлъстели хора, ако редовно си изяждаме всичко от МЕГА ХИПЕР ГОЛЯМОТО меню или много изхвърлена и по този начин похабена храна.

Решението е просто - купувайте толкова, колкото смятате, че ви е необходимо. Ако вземете малки пуканки, вие не губите 1 лев, който бихте "спестили", ако бяхте взели пуканките от 5 лева, вие реално спестявате 3 лева реални пари.

Източник


Бирени войни - Tuborg срещу Stolichno Weiss срещу Leffe Blonde

Описание на тези три бири можете да намерите ТУК.

Това ще е последното издание на "бирените войни" в този си формат, понеже имам идеи да развия рубриката и дори да я отделя в отделен блог. Реализирането на идеите ми ще изисква доста време и се надявам да изпълня всичко до край.

Настоящото последно издание ще е съвсем кратко, защото изправих една срещу друга тези бири преди два месеца, но едва сега имах времето да опиша "сражението".

Tuborg е датски лагер (с подвид Pilsener, макар че за мен не е достатъчно горчив, за да е такъв). Stolichno Weiss е пшеничена вайс бира, за която приемаме, че е българска, макар зад марката да стои холандската Хайнекен. Leffe Blonde е белгийска бира, която на външен вид понякога може да се обърка за лагер, има обаче друг вкус. И трите бири бяха пробвани от мен в малки разфасовки. Tuborg се продава обикновено в 500 мл стъклени бутилки или в еднолитрови пластмасови шишета. Бутилката 330 е нова разфасовка, поне за българския пазар. Leffe Blonde се продава само и единствено в 330 мл шишета. Stolichno Weiss в стъкло е 400 мл (в кен е 500).


И трите бири са добри на вкус. И трите пасват както на консумацията с храна, така и самостоятелно. Леко по-скъпи са от масовите лагер бири продавани в България, но за сметка на това ги превъзхождат като вкусови качества. От долните снимки можете да видите, че като цвят са доста близки. Tuborg трудно образува голяма пяна, но това е характерно за всички лагери.




Може да попитате защо на една от снимките има и зарче? Защото то определи коя след коя бира да пия - исках да елиминирам всякаква субективност. Това ще е заложено в следващия вариант на "Бирени войни", ако реализирам идеите си до край.

В крайна сметка класирах бирите ето така:

1. Stolichno Weiss - сладникаво щипеща и лесна за пиене. Мисля да пробвам да я препоръчам на приятели, които по принцип не пият бира. Това важи всъщност и за повечето вайс бири, може да имат шанс да променят мнението на хората не харесващи бира, само защото са се сблъсквали единствено с лагери.

2. Leffe Blonde - някога, преди много години, когато я опитах за първи път, я харесах от първа глътка. Чувствата ми не са се променили към тази бира. Най-скъпа е от трите, но това допринесе малко за разминаването ѝ с първото място. Просто Столичното този път блесна.

3. Tuborg - макар и на трето място, това не е никак лоша бира. Ако обичате "стандарният" стил известен като лагер, не може да не я харесате.

неделя, 28 юли 2019 г.

iSeeNotes

iSeeNotes е приложение за мобилни устройства, което на базата на нотен лист изсвирва мелодия.

Официален сайт

събота, 27 юли 2019 г.

Полезни сайтове - Slide.ly

Сайт чрез който можете сами да си правите промо (рекламни) видеа.

Slide.ly

неделя, 14 юли 2019 г.

Какво още може да се замръзява в камерата на хладилника

Хората, които имат хладилници (а това вероятно са почти всички в България) знаят какво може да се замразява в камерата му - основно месо, риба, сладоледа като го вземем от магазина го слагаме там и т.н. Попаднах на едно кулинарно списание (офлайн, хартиено, не сайт в мрежата), което дава и други съвети за храни удобни за съхранение там.

- Хляб - може да се съхранява до 3 месеца. Капнете върху него малко вода и го сгрейте във фурната или микровълновата, когато решите да го ядете.

- Едрозърнесто брашно - до 2 години.

- Сметана - до 4 месеца

- Шунка - шунката има срок на годност не повече от 3 дни. Ако я нарежете на порции и я завиете в прозрачно фолио, можете да запазите вкусовите ѝ качества и по-дълго.

четвъртък, 11 юли 2019 г.

Полезни сайтове - Infogram

Ако трябва да създавате от така наречените инфографики, този сайт ще ви е от полза:

Infogram

неделя, 7 юли 2019 г.

неделя, 2 юни 2019 г.

Бирени войни - Weihenstephaner Hefe Weissbier срещу Stolichno Bock срещу Hopfen Brau

Описание на тези три бири можете да намерите ТУК.

Това сражение се състоя преди няколко седмици, но едва сега имах възможността да седна и да напиша статия за него. Настоящата "бирена война" е интересна по ред причини. Първо, тя е пълна аналогия на най-първото "сражение", в което имахме изправени една срещу друга - бира на пивоварната Weihenstephaner срещу бира с марката "Столично" срещу обикновен лагер.


Тогава бирата на най-старата пивоварна в света размаза конкуренцията. Дали сега Stolichno Bock щеше да отмъсти за провала на Stolichno Pale Ale вземайки реванш срещу вайса Weihenstephaner Hefe Weissbier?

Другото, което направи тази дегустация специална бе наличието именно на Stolichno Bock в играта. Това е една от любимите ми бири и би трябвало да е една от най-високо оценените бири от мен в Ratebeer.com. Вместо това обаче аз съм и дал скромните 2.3 (първоначалната ми оценка дори бе 1.5!). Защо? Защото, когато я опитах за първи път, хич не ми се понрави вкуса на кафе в нея. В последствие обаче оцених тази комбинация и можех лесно да сменя оценката и на 4 примерно. Въпреки това реших да я изправя състезание след състезание срещу други бири докато стигне първото място. Това е все едно да имате любим футболен отбор. Не може просто да стане победител, трябва да изиграе мачовете си срещу другите отбори и да ги спечели.

В настоящата битка само Weihenstephaner Hefe Weissbier участваше със стъклени бутилки. По принцип харесвам повече бутилките пред кенчетата, можем ли да приемем това, че съдията подпираше тази бира в мача?


Началото на мача бе дадено в петък вечер. Столичното пиво поведе веднага. Тази тъмна бира добре се съчетава със шоколад и ядки след изморителен ден и цяла изморителна седмица. А и за това което предлага не е никак скъпа - движи се около 1.80 лв. Почти по всяко време в квартирата имам по една-две такива бири за всеки момент, в който ми се допие. Името Bock е малко заблуждаващо. По-принцип така се означават светлите по-силни бири. Stolichno Bock е силна (алкохолно съдържание: 6.5%), но е тъмна, затова стилът и всъщност е Dunkler Bock.

Следващата бира, която отворих бе Hopfen Brau, която е чешка масова бира. Лека (3.0%) и супер евтина (0.69 лв в супермаркети Дар). Има вкус на типичен разреден лагер, а както можете да видите от снимката и вид на такъв - светло меден оттенък с малко пяна. Пих тази бира в съботната сутрин и все пак признавам - ставаше за пиене по това време и в тези условия. Не можа да застраши Столичното, по поне показа, че има някакъв шанс и да не е на последно място в надпреварата, ако някоя от другите бири нещо много се издъни.


От първия рунд остана само да пробвам Weihenstephaner Hefe Weissbier. Взех едната бутилка и отидох в един от многото градски паркове в София. Отворих я и бавно я изпих (имах и останали соленки в раницата, които се оказаха добро мезе). По дяволите, тази бира си струва! Както казах и в първото издание на "Бирени войни", най-старата пивоварна в света за толкова години определено е научила как се вари бира. Цената на Weihenstephaner Hefe Weissbier е около 2.80 лв. Има и по-евтини вайс бири, но качеството си е качество. Така седнал на пейката в парка дълго се чудех дали любимото ми Stolichno Bock ще успее да задържи първото място. Всичко зависеше от второто полувреме. То се състоя на следващия ден - неделя.

Започнах дегустацията в неделя заедно с ранния си обяд. Гарнирах храната със Stolichno Bock. Горе-долу се получи, но определено се видя, че не в това е силата на тъмното столично пиво. Тя не е трапезна бира, тя е за други случаи. Само между другото - най-накрая успях да направя снимка точно както искам - фокусът да е върху бирата, а храната да е замъглена. Ще стане все някога фотограф от мен.


В ранния следобяд отворих втория кен Hopfen Brau. Без мезе, като питие докато чета разни текстове в Мрежата. Хич не ми се понрави в този момент. Горчилката този път се усещаше повече. Тази бира се запъти твърдо към дъното в класацията.

Завърших деня с Weihenstephaner Hefe Weissbier, тя се оказа без никаква изненада, че е перфектна трапезна бира. А с мътния си вид и голямата бяла пяна, тя дори гали окото.


И така, класирането:

1. Weihenstephaner Hefe Weissbier - балансирана бира за всякакви случаи
2. Stolichno Bock - малко не достигна и Stolichno не можа да вземе реванш срещу Weihenstephaner. Добрите прояви на тази бира в "Бирените войни" тепърва предстоят.
3. Hopfen Brau - евтина, но бих я препоръчал за пиене в редки случаи


вторник, 14 май 2019 г.

Полезни сайтове - Every Time Zone

Налагало ли ви се е да изчислите колко е часа в някой далечен град в друга времева зона? Този сайт идва на помощ.

Every Time Zone


неделя, 12 май 2019 г.

Бирени войни - Kozel Světlý (Pale) 10° срещу Brunch Family Red Beer срещу Britos Опушена

Описание на тези три бири можете да намерите ТУК.

В поредицата "Бирени войни" винаги оценявам по три бири, на които съм поставил един и същи рейтинг в сайта Ratebeer.com. Винаги досега дадената от мен оценка е била над 3. Сега обаче реших да сляза доста по-надолу в класацията и да оценя три марки, на които съм поставил рейтинг 2.4. Подозирам, че съм "закопал" някои хубави бири просто, защото съм ги пил в неподходящи условия. Не, че 2.4 е толкова лош рейтинг, за лош приемам под 2, но не е като да е над 3.

И така да почваме. В директен сблъсък една срещу друга се изправят две български крафт бири и една традиционна чешка бира. Макар и в различни подстилове и трите са вид лагери, макар че и двете български бири се опитват да избягат от това стилово определение.


От трите най-лесно се намира Britos-a, тя е чест гост по рафтовете на супермаркети като Била и Фантастико, тя е и най-евтина. "Козелът" също лесно се намира, но тук има една тънкост - в България се продава и Kozel Premium Lager и често пъти двете бири се бъркат. Те обаче толкова си приличат, че ако не бях намерил Kozel Světlý щях да взема от премиума и да представя него. Докато двете българските бири са на цена под 2 лева (обикновено 1.50 - 1.80 лв), то чешката бира е над 2, а на места съм я виждал и над 3 лева, не знам защо има такъв широк диапазон.

Ако става въпрос за външен вид и трите шишета не ме впечатляват, затова на никоя от напитките няма да пиша точка в тази категория.

Да преминем към вкусовите качества. При втора поредна "бирена война" състезанието започва в петък вечер. Честта да даде първия изстрел се падна на великотърновската опушена бира (Бритос е базирана във Велико Търново, докато другата представена тук българска пивоварна Brunch Family е софийска). Изпих тази бира спокойно, без храна и без да бързам. Горчиво приятна, все пак на практика това е замаскиран лагер. Опушената нотка бе добър бонус, макар на моменти да се губеше. Бирата ми дойде много добре и определено даде заявка за първото място.


В съботната утрин отново заложих на българското - Brunch Family Red Beer, отново бавно и спокойно и отново без храна. За моя голяма изненада бирата много ми хареса. Преди настоящото състезание-дегустация бях пил тази бира само един път и тогава никак не ми се понрави. Бях си я взел за вечеря, заедно с друга Brunch Family бира - обикновения лагер. Комбинацията с храна се получи добре при по-евтината напитка, и това допринесе да не оценя Red както трябва. Сега усетих една приятна "сладникавост" във вкуса, макар че това не е точната дума. Малко ми напомни за "мазната сладкост" в някои вайс бири. Brunch Family Red Beer също даде заявка за първо място.


Дойде време за обядът. Полях го с чешкия Kozel. Никаква изненада - пилзенерът върви с хубава храна. Какво щях да правя? Как да определя кой да е на първо, второ и трето място? И трите бири засега се представяха добре, може би защото нямах големи очаквания и мислех, че като разновидности на лагера, ще са ми скучни.


Решението взе да се очертава с вечерята. Предстоеше да опитам една от българските крафт бири заедно с яденето. Спрях се на опушената бира. По принцип пушените бири вървят с храна, особено ако е с месо. При Бритос-а обаче сега не се получи много много - към края на бутилката опушеният привкус вече изцяло беше изчезнал, но горчивината се беше удвоила.

Неделя, сутрин. Отворих втората бутилка Kozel Светло. Сега предстоеше на тази бира бавно и спокойно консумиране без храна. Е, оказа се, че става, но не тук е силата на чешкото пиво. Надъвайте я с наденички, там е нейната магия :)

За неделния обяд остана последната бутилка Brunch Red. Отново не тук е силата на тази бира, тя явно обратно на Козела, не е толкова за консумация с печени наденички, а за отморително питие след работа примерно. Все пак не беше зле.

И така след всичките изпити 6 бутилки резултатите са следните:

1-во място: Brunch Family Red Beer. За сравнително малко пари можете да опитате добра крафт бира.

2-ро място: Kozel Světlý (Pale) 10° - добра трапезна бира, но скъпичка за пилзенер

3-то място: Britos Опушена не е никак скъпа, но добре съзнавам, че няма да се хареса на всеки.

понеделник, 6 май 2019 г.

Полезни сайтове - FlightStats

Един сайт, който ви позволява да следите пътническите самолетни полети като въведете съответния номер на полет.

FlightStats


събота, 4 май 2019 г.

Мобилни приложения за откриване на скрити камери

Съществуват програми за смартфони, които твърдят, че могат да засекат поставени скрити камери във вашия дом. Не знам до колко са ефективни, лично не съм ги пробвал. Има едно приложение за iPhone, но то е платено (5 долара), затова ще дам само безплатните андроидски апове.

Hidden Camera Detector

Glint Finder